Teremtsen új hagyományokat! A mozgásterapeuta tippjei a cukorbetegek adventi készülődéséhez

Teremtsen új hagyományokat!  A mozgásterapeuta tippjei a cukorbetegek adventi készülődéséhez

A cukorbetegeknek advent idején sem érdemes lemondaniuk a rendszeres mozgásról. Már csak azért sem, mert klinikai vizsgálatok szerint a karácsonyi ünnepek idején akár 0,5-1 kg-ot is hízhatunk a szokásosnál bőségesebb, szénhidrátokban gazdag étkezés és inaktivitásunk miatt. A normál glikémiás kontrollhoz nélkülözhetetlen az aktív életmód és a rendszeres mozgás is – hívja fel az érintettek figyelmét Nagy Abonyi András, a Cukorbetegközpont gyógytornásza, mozgásterapeutája.

Aktív advent? Igen!

Érdekes adventi kísérletbe fogott 2022-ben a Loughborough Egyetem Életmódorvoslási és Viselkedési Központja: az Aktív Advent névre elkeresztelt program a hagyományos adventi naptárak ötletén felbuzdulva, egy karácsonyi tematikájú mozgásprogrammal kínálta meg az érdeklődőket, mely három nehézségi fokozatú (Könnyed Manó, Mértéktartó Mikulásné és Fárasztó Télapó) játékos kihívásokat tartalmazott. Az első olvasatra kissé mókás feladatokat tartalmazó program meglepő eredménnyel zárult, amely rácáfolt a decemberi lustaság mítoszára, hiszen azokat is sikeresen felkeltette a karosszékből, akik bevallásuk szerint nem különösebben rajonganak a mozgásért.  

–A cukorbetegek esetében is érdemes az adventi naptárak ablakaiban rejtőző édességeket tempós sétára, karácsonyi táncra, jógagyakorlatokra vagy ugrálókötelezésre cserélni, ahogy ezt a kísérletben részt vevők is tették – mondja Nagy Abonyi András, aki néhány praktikus tanáccsal is szolgált a mozogni vágyó diabéteszesek számára.

A karácsonyi ebéd utáni séta: egy új családi hagyomány?

Az „arany középszer” elvét hirdető ókori bölcsesség ma is időszerű és hasznos vezérfonalként szolgálhat a cukorbetegek számára advent idején. Kényeztessük magunkat finom falatokkal, de mindent csak mértékkel, és az sem ördögtől való dolog, ha 1-2 napot pihenéssel töltünk. A karácsonyi időszakban legyünk rugalmasak: nem dől össze a világ, ha most nem jutunk el az edzőterembe, némi kreativitással aktívabbá tehetjük az adventi bevásárlást: autó helyett pattanjunk kerékpárra; lift helyett válasszuk a lépcsőt, és ne legyünk restek szeretteinket is bevonni a napi 10 000 lépésnyi kihívásba. A karácsonyi asztal mellől felkelve invitáljuk meg barátainkat és családtagjainkat egy közös sétára a karácsonyi vásárban. A gyaloglás az egyik legkönnyebben elkezdhető mozgásforma, amit a cukorbetegek többsége gond nélkül űzhet, és a sérülések kockázata is minimális. A British Journal of Sports Medicine-ben megjelent tanulmány szerint az étkezéseket követő séta jelentősen csökkentheti a vércukorszint-emelkedést. Ha pedig még több egészségügyi előnyben szeretnénk részesülni, akkor érdemes közepes vagy magas intenzitású tempós gyaloglásra váltanunk, ami aerob edzésnek sem utolsó. A tempósabb sétával ugyanis több izomcsoportot veszünk igénybe, ami javítja az inzulinérzékenységet, és csökkenti a vércukorszintet, vagyis a szénhidrátanyagcserére is kedvező hatást gyakorlunk. A rendszeres sétával mérsékelhető a metabolikus szindróma minden egyes kockázati tényezője. A gyaloglás nagyszerű vérnyomáscsökkentő, testsúly-optimalizáló tevékenység, amivel javíthatunk a HDL (jó) koleszterin értékünkön, és csökkenthetjük az LDL (rossz) koleszterin paraméterünket is – ha tehát rendszeresen felkelünk az ünnepi asztal mellől, hogy 10-20 percnyi sétát tegyünk, azért szívünk is hálás lesz.

Mozgás!

–Szinte nincs olyan sport vagy mozgásforma, amit – kellő odafigyeléssel és tervezéssel – ne próbálhatnának ki a cukorbetegek is. Az inzulinnal kezelt diabéteszes páciensek esetében azonban különösen fontos a testmozgás megtervezése (a gyógyszeradagolás és az étkezés mellett), valamint a vércukor edzés előtti, illetve utáni rendszeres ellenőrzése – hangsúlyozza a szakember, aki hozzáteszi, hogy ha állapotunk már szövődményektől terhes, akkor ez esetben is megfontoltabban kell mozgásformát választani, és kerülni kell a nagy intenzitású tevékenységeket. A cukorbetegség szövődményei sem zárják ki azonban az aktív élet lehetőségét, csak a kíméletesebb, alacsony terheléssel járó mozgásformákat kell előnyben részesíteni (pl. úszást, szobakerékpározást, gyaloglást vagy akár széken végzett gyakorlatokat). Ha a cukorbetegség egyik gyakori szövődménye, a diabéteszes láb alakult ki a betegnél (különösen, ha az lábdeformitással is társul, illetve a járást is befolyásolja), akkor olyan mozgásformákat javaslunk, amelyek serkentik a vérkeringést, de nem terhelik túl az érintett végtagot. Az egyszerű lábgyakorlatok (bokakörzések, lábujjhegyre állások vagy sarokemelések) javítják a vénás funkciót: az állapotfelmérést követően gyógytornász szakember segíthet az érintetteknek a személyre szabott feladatok összeállításában. Azt gondolom, hogy az év vége közeledtével érdemes egy kicsit visszapillantani az idei esztendőre, és számot vetni azzal, hogy miben sikerült változtatnunk, és mi mindent tettünk meg egészségünk érdekében. Az adventi készülődés során fordítsunk figyelmet magunkra is: gondolkodjunk el azon, milyen új célokat szeretnénk kitűzni az új esztendőre. Ne feledjük! A mozgás „csodaszer” a cukorbetegség kezelésében is. A reális mozgáscélok kitűzéséhez és az odavezető út megtervezéséhez is érdemes gyógytornász, mozgásterapeuta segítségét igénybe venni. A szakember támogatásával és az okosdiabetológia nyújtotta lehetőségekkel 2025-ben idei önmagunkat is túlszárnyalhatjuk – tanácsolja Nagy Abonyi András, a Cukorbetegközpont szakembere.

 

Forrás: Cukorbetegközpont (www.cukorbetegkozpont.hu)

Megosztás: