A Botox kezelésekről a legtöbb embernek a ránctalanítás jut eszébe, és valóban ez az egyik legelterjedtebb esztétikai fiatalító eljárás. Ugyanakkor egyre többen használják a Botox-terápiát migrén ellen is, amikor a neurológus ezt látja járható útnak. De vajon, ha valaki a fejfájása ellen kap injekciót, a ráncai is kisimulhatnak? Dr. Para Szabolcs, a Neurológiai Központ neurológusa válaszolt a kérdésre.
Amit a Botoxról tudni érdemes
A Botox többféle terápiás célra alkalmas, így többek közt hiperaktív hólyag, és bizonyos típusú inkontinencia kezelésében, izomgörcsök terápiájában, erős izzadás megfékezésére és a krónikus migrén kezelésében is. Esztétikai célból pedig a ráncok elsimítása a célja, többek közt a homlokon. Ebben a két esetben nem teljesen ugyanolyan összetételű injekciókról beszélünk, de mindkettő tartalmazza ugyanazt az aktív hatóanyagot, a botulinumtoxint. Ez az anyag az, ami tulajdonképpen mozgásképtelenné teszi az adott izmokat, így az injektált terület nem képes ráncolódni, illetve a krónikus migrén esetén a fej és a nyak területére injektálva és rendszeresen alkalmazva, csökkenti azt a feszültséget, görcsösséget az adott izmokban, ami kiváltója lehet a migrénes rohamoknak.
- Eredetileg a ránctalanító hatású Botox-kezelések után vették észre az orvosok, hogy ez a módszer segített a migrénes betegeknek is. Megfelelő vizsgálatok után 2010-ben engedélyezte migrén elleni felhasználásra is a Botoxot az amerikai gyógyszerfelügyelet – ismerteti Para doktor. – Mindkét célú kezelésnél az izmokat célozzuk tehát az arcban, a nyaknál, illetve a fej más részein, a felhasználástól függően. A migrén elleni terápiában azonban több injekciót kell alkalmaznunk egy kúra alatt, mint az esztétikai célú kezeléseknél.
Így hat a Botox fejfájás és ráncok ellen
A Botox tulajdonképpen egy neurotoxin, amely gátolja az idegek bizonyos funkcióit. Mivel az idegek általában egy acetilkolin nevű ingerületátvivő anyag segítségével kommunikálnak a test más részeivel, az acetilkolin az az anyag, amelynek felszabadulását akadályozza a Botox az idegekben. Ez azt jelenti, hogy az idegek nem fogják tudni „megparancsolni” az izmoknak, hogy húzódjanak össze. Amennyiben a migrén ellen alkalmazzák ezt a terápiát, a Botox blokkolja azt az idegi jelet, ami a fájdalmat okozza.
- Egyes betegek, akik ilyen kezelésben részesülnek a krónikus, migrénes jellegű fejfájásuk ellen, már 2-4 hét után érzik az állapotjavulást. Ugyanakkor azt tudni kell, hogy általában két Botox-kúra és 6 hónap kell ahhoz, hogy a maximális hatás kialakuljon – hangsúlyozza dr. Para Szabolcs, a Neurológiai Központ neurológusa. – Felmerülhet a kérdés, hogy aki migrén ellen kap Botox-kezeléseket, annál a ráncsimító hatás is érvényesül-e. Erre a válasz az, hogy ez enyhébb formában előfordulhat. Ami miatt nem teljesen valósul meg a ránctalanító hatás, az az, hogy a fejfájás kezelésében csak bizonyos pontokba injektálunk, amelyek közül nem mindegyik található a „ránctalanítandó” területen. Ugyanakkor enyhe kisimultságot tapasztalhatnak a neurológiai páciensek is, vagyis mondhatni, majdnem két legyet ütnek egy csapásra. Mindazonáltal biztos vagyok benne, hogy a jelentősebb hatás mégis az lehet, ha sikerül megszabadulniuk az esetleg évek óta kínzó, az életüket jelentősen megnehezítő migrénes rohamoktól.
Forrás: Neurológiai Központ (www.neurologiaikozpont.hu)