Köszvénynél az étkezés és az orvosi kezelés is fontos

Köszvénynél az étkezés és az orvosi kezelés is fontos

A köszvény egy fájdalmas rohamokkal járó betegség, amely gyulladást okoz főként a nagylábujjakban, a kezekben, a lábfejekben, térdekben és a könyökben. A közkeletű tévedéssel szemben itt nem autoimmun eredetről van szó, ugyanis a köszvény anyagcsere- és immunológiai eredetű, ezért a kezelési módja is eltér az autoimmun forrású gyulladásos ízületi betegségekétől. Dr. Csengei Gábor PhD, a Fájdalomközpont reumatológusa az étkezés szabályaira és az orvosi segítség lehetőségeire hívta fel a figyelmet.

A köszvény a húgysav felszaporodásának következménye

A köszvény egy gyulladással járó betegség, ami akkor jön létre, ha a vérben felszaporodik a húgysav és annak kristályai kicsapódnak és lerakódnak az ízületi tokot bélelő hártyában (az ún. synoviális szövetekben). Ennek a folyamatnak a következményeként alakul ki a gyulladás, főként a nagylábujjakban, a kezekben, a lábfejekben, térdekben és a könyökben.
A probléma gyökere tehát elsősorban a húgysav, amit a purin tartalmú élelmiszerek, italok fogyasztásakor állít elő a szervezet. Egy-egy köszvényes roham során a betegek többek közt ilyen tüneteket tapasztalhatnak – leggyakrabban a nagylábujjukban:

  • fájdalom és duzzanat, égő érzés az ízületben,
  • aszimmetrikusan jelentkező panaszok,
  • az ízület korlátozott mozgása, gyengesége.

A köszvényesek azt tapasztalhatják, hogy betegség elmúlik, majd kiújul, attól függően, mennyi húgysavkristály rakódik le az ízületeikben. Közvetlen kiváltó ok lehet a purinban gazdag ételek és italok fogyasztása, de állhatnak a háttérben genetikai eltérések (pl. enzim-hiányok), fokozott sejtciklus (pl. tumorok) és anyagcserezavarok is (pl. elhízás, veseelégtelenség, dehidráció), és bizonyos gyógyszerek (vízhajtók, szalicilátok).

Milyen élelmiszerek válthatnak ki köszvényes rohamot?

  • Minden alkohol, főként a sör, valamint a magas alkohol- és cukor tartalmú likőrök.
  • Vörös húsok és belsőségek, mint a máj és a vese, amelyek telített zsírsavakban gazdagok. Szárnyasok körül a pulykahús.
  • Minden ún. ultrafeldolgozott élelmiszer.
  • Zöldségek közül a spárgában, karfiolban, gombafélékben magasabb a purin tartalom.
  • A vaj és a magas zsírtartalmú öntetek csökkentik a szervezet húgysavkiválasztó képességét, emiatt kerülendők.
  • A cukros ételek és italok (vagyis az ezek talaján kialakuló elhízás és a cukorbetegség) súlyosbíthatják a köszvény tüneteit.
  • Tenger gyümölcsei, mint rákfélék, szardínia, tonhal, makréla, polipok.
  • A kávé a magas koffein tartalma miatt vízhajtó hatású, és minél dehidráltabb a szervezet, a húgysav kristályok annál könnyebben lerakódhatnak az ízületekben. Tehát kávé után ajánlott egy pohár vizet is inni.

A tudatos étkezés nagyon fontos a köszvényes betegeknél

Köszvénynél a reumatológus és a dietetikus is segíthet. A köszvényeseknek egy élethosszig tartó egészséges életmódot kell kialakítani, amely hozzájárul a rohamok elkerüléséhez. Ez elsősorban az alacsony zsírtartalmú tejtermékek, zöldségek, teljes kiőrlésű pékáruk, diófélék, magvak fogyasztását jelenti. A jó hír, hogy egy ilyen étrend megfelelő kalóriabevitel mellett a szintén kockázati tényezőnek számító elhízást is csökkentheti, és a szív-érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát is redukálja. A köszvényes betegeknek érdemes nagyon alacsony cukortartalmú gyümölcsöket fogyasztani, a vajat és a margarint lecserélni növényi olajokra, valamit napi legalább 8 pohár vizet elkortyolgatni. Általános gyulladáscsökkentő hatása miatt napi 500-100 gramm C-vitamin is ajánlott.
Mivel pedig a köszvény esetében rizikófaktornak számít a magas koleszterinszint és a magas vérnyomás, a cukorbetegség és a szívbetegségek, egy jól felépített étrenddel egészen biztosan az ezeket jellemző értékek is csökkenthetők. Az optimális étrend megtervezésében nagy segítséget adhat a dietetikus.

Köszvénynél nem csak rohamok alatti kezelés a fontos

- A köszvényt viszonylag könnyű felismerni a jellegzetes tünetek alapján, viszont azt csak nagy körültekintéssel lehet megállapítani, nem áll-e valamilyen genetikai eltérés, anyagcserezavar, esetleg bizonyos gyógyszerek mellékhatása vagy vérképzőszervi betegség a kialakulás hátterében. Ha ugyanis igen, természetesen ezt a hátteret kell kezelni. Ezen túl minden esetben az életmódra kell felhívni a beteg figyelmét, de feladatunk a gyulladás és a fájdalom csökkentése is, különös tekintettel a nagy fájdalommal járó rohamokra – ismerteti dr. Csengei Gábor PhD, a Fájdalomközpont reumatológusa. - Ezeknél a rohamoknál erős gyulladáscsökkentőket rendelünk el, amelyek általában kolchicint tartalmazó tabletták, amelyeket 2-3 óránként kell bevenni. Ezek a súlyos fájdalmat gyakorlatilag egy nap alatt csökkentik. Emellett szükség van nem szteroid gyulladáscsökkentők alkalmazására is.
A nem jól kezelt köszvény egyre gyakoribb és súlyosabb rohamokkal járhat, a lerakódó húgysav kristályok pedig egyre inkább károsítják az ízületeket. Az így kialakuló deformitásokat pedig már sokszor csak műtéttel lehet korrigálni. Tehát a köszvényes betegeknek nem szabad csupán a rohamot kezelő gyógyszerekre támaszkodniuk, de következetesen be kell tartaniuk az orvosi utasításokat, és főként a diétát.

Forrás: Fájdalomközpont (www.fajdalomkozpont.hu)

 

Megosztás: