Őrizze meg füle egészségét, előzze meg a hallásromlást!

Őrizze meg füle egészségét, előzze meg a hallásromlást!

A hallás az öt érzékelés egyike, melynek épségére már gyermekkortól kezdve ügyelnünk kell. Ebben dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus, a Fül-orr-gége Központ orvosának tanácsai is segíthetnek.

A hallás az öt érzékelés egyike, melynek épségére már gyermekkortól kezdve ügyelnünk kell. Ebben dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus, a Fül-orr-gége Központ orvosának tanácsai is segíthetnek.

Tartsa tisztán az orrát, hogy vigyázzon a fülére!

Az orrüreget a füllel a fülkürt köti össze, ezért is fordulhat elő, hogy az elhúzódó, vagy nem megfelelően kezelt felső légúti betegség a fülben is panaszokat okoz. A középfülgyulladás például a nem megfelelően kikúrált megfázás, arcüreggyulladás, gyerekeknél az orrmandula megnagyobbodás és gyulladás következményeként alakul ki. Ezért megfázás esetén nagyon fontos a felső légutak tisztán tartása! Az első lépés az orrjáratokból a váladék eltávolítása- kifújása, leszívása, akár kimosása. Ha zavaró orrdugulás is fennáll, akkor tanácsos tengervíz alapú orrsprayket, vagy nyálkahártya lohasztó, recept nélkül kapható készítményeket használni. Tíz nap után is fennálló orrdugulás esetén ez utóbbiakat már ne alkalmazzuk, kérjük fül-orr-gégész segítségét!

Ha a fejhallgatón túl hangos zene szól, halláscsökkenést okozhat

Egyértelműen bebizonyították, hogy a túl hangos zenehallgatás halláskárosodást okozhat, ezért az Európai Unió 85 decibelben maximalizálta a forgalomba kerülő összes készülék hangerejének biztonsági küszöbértékét. Nagy hangerőt és gyakori károsító hatást jelentenek az akár 150 dB-el robbanó tűzijátékok is. A megelőzés könnyebb lenne, mint a kialakult károsodások visszafordítása, ennek ellenére sajnos még kevesen indulnak koncertre zajvédő füldugóval, de már látom ennek a terjedését fiatal zenészek, vagy csak szórakozni vágyók között is – teszi hozzá dr. Fülöp Györgyi.

Halláscsökkenés nem csak idősebb korban jelentkezhet

Hallásromlás bármilyen életkorban jelentkezhetnek. Létezik veleszületett halláscsökkenés is, de gyerekeknél légúti betegségek, fertőzések miatt is romolhat a hallás. Fiataloknál veszélyt jelent a már említett túl hangos zenehallgatás is, vagy ha valaki túl hangos helyen dolgozik. Beszédértési nehezítettség esetén életkortól függetlenül fül-orr-gégészhez kell menni, aki hallásvizsgálatot is szokott kérni ilyenkor. Ha a halláscsökkenés időben elnyújtva alakul ki, akkor sajnos általában csak később jelentkezik a páciens a panaszával, mint amikor hirtelen veszti el a hallását.

Sporttal is vigyázhat a hallására!

A sportolás jót tesz a hallásnak is, segíthet megelőzni a hallásromlást, mivel a keringést fokozza. Javasolt a minimum heti két alkalommal, rendszeresen végzett mozgás. A sport hatására az egész szervezet keringése felélénkül, így a belső fül területére is több oxigénhez jut. A kötőszöveteink, vércukrunk, koleszterinünk, vérnyomásunk és kedélyállapotunk meghálálja a rendszeres testmozgást. A kellő folyadékbevitelről se feledkezzünk meg!

A fülzsír eltávolítására nem a legjobb a fülpiszkáló

A fülzsírdugó halláscsökkenést is okozhat, emellett a fül tisztítása a személyes higiénia alapvető eleme. Nem mindegy azonban, hogy mindezt hogyan végezzük. Az első hiba, amit elkövethetünk, ha túl gyakran és látszólag túlzott alapossággal végezzük a műveletet. A fülzsír ugyanis védelmi funkciót tölt be, nagy szerepe van a kórokozók kiszűrésében. Egyénenként nagyon eltérő lehet a fülzsírtermelés mértéke és a hallójárat mérete is. Esetenként a zsír begyűlik a hallójáratba, egészen mélyre is benyúlva, ennek első tünete gyakran a hallásromlás. Ezt semmiképp ne próbáljuk meg otthoni praktikákkal eltávolítani! Egyéni adottságoktól függően van, akinek gyakrabban kell felkeresnie a fülzsír-dugó eltávolításának céljából fül-orr-gégészt, ahol ezt szakszerűen lehet elvégezni.

Forrás: www.fulorrgegekozpont.hu

Megosztás: