Hazákban igen sok ember szenved pajzsmirigy alulműködéstől, mely számtalan kellemetlen panaszt okozhat. Bár az esetek többségében könnyen kordában tartható betegségről van szó, ám dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája szerint érdemes a következő dolgokra odafigyelni, hogy a terápia sikeressége maximális legyen.
Jód
Köztudott, miszerint a pajzsmirigy alulműködés összefügghet a jód hiányával, és mivel Magyarország kiemelten jódszegény területnek számít, ezért igen sokakat érint a betegség. Bár valóban vannak a pajzsmirigy problémáknak olyan formái, amikor érdemes jódot szedni, ám pl. a szerv gyulladásos állapotánál kifejezetten ártalmas. Hogy mégis az Ön esetében szükséges-e plusz jód bevitele, kérje ki szakember tanácsát!
Terhesvitaminok
Terhesség előtt és alatt a legtöbb kismama valamilyen terhesvitamint szed, hogy feltöltse a vitaminraktárokat. Viszont, ahogy már korábban is említettük, a plusz jód bevitele akár ronthat is a pajzsmirigy problémán, és a legtöbb várandós vitamin bizony jód-tartalmú. Egészséges terhes nőknek fontos a szükségletnek megfelelő jód bevitel. Pajzsmirigy betegség esetén a kismama konzultáljon endokrinológussal!
Várandósság
A pajzsmirigy alulműködésben szenvedőknek komoly odafigyelést igényel várandósság során a pajzsmirigyfunkciók ellenőrzése. A kezdetekben ugyanis a magzat a hormonokat az édesanyától szerzi, így a kismamának több pajzsmirigy hormonra van szüksége. Ezért a még teherbeesés előtt és a babavárás során is rendszeresen ellenőriztesse az értékeket, mivel a zavar komoly problémákat okozhat!
Keresse fel orvosát, ha túlkezelés tünetei jelentkeznek
A pajzsmirigy alulműködésre alkalmazott gyógyszereknél olykor dózismódosításra lehet szükség, ugyanis túlkezelés hatására a betegnél túlműködés tünetei jelentkezhetnek. Éppen ezért, amennyiben heves szívdobogást, idegességet, álmatlanságot, remegést, hasmenést tapasztal, mihamarabb forduljon orvoshoz, mivel ekkor a gyógyszer adagjának csökkentése lehet indokolt- figyelmeztet dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája.
Étkezés
Már több tanulmány is foglalkozott a táplálkozás és a pajzsmirigyzavarok kapcsolatával, és a kutatók arra lettek figyelmesek, hogy az esetek egy részében a gluténmentes étrend javíthat a pajzsmirigyfunkciókon. Ennek oka, hogy az autoimmun pajzsmirigybetegség és a gluténérzékenység esetenként együtt járhatnak.
Emellett érdemes odafigyelni a szója bevitelére is, ugyanis az olyan izoflavonoidokat tartalmaz, melyek negatív hatást gyakorolnak a pajzsmirigy működésére.
Évszakváltáskor más kezelésre lehet szükség
Fontos tudni, hogy évszakváltáskor a gyógyszer dózisának módosítására lehet szükség, mivel télen a szervezetnek több pajzsmirigy hormonra van szüksége a normál működéshez. Éppen ezért mind a tartós hideg, mind a tartós meleg esetében ellenőriztesse TSH, T3, T4 szintjét, hogy a kezelőorvosa a megfelelő kezelést javasolhassa.
Egyéb gyógyszerek szedése
A pajzsmirigy alulműködésre felírt készítményeknél fontos, hogy hogyan és mivel is szedi be őket a beteg. Lehetőleg reggel, éhgyomorra (reggeli előtt fél órával és kávézás előtt egy órával) és vízzel vegye be a készítményt, máskülönben romlik a felszívódása! Továbbá ügyeljen arra, hogy vannak olyan egyéb gyógyszerek, melyek befolyásolják a készítmény hatékonyságát (pl. NSAID fájdalomcsillapítók, antibiotikumok, szívgyógyszerek)- ezeket ne egyszerre vegye be a pajzsmirigy hormonnal, minimum 1 óra teljen el a kettő beszedése közt!
Forrás: endokrinkozpont.hu