5 gyógyszer típus, amit ne szedjen, ha laktóz intolerancia vizsgálatra készül!

5 gyógyszer típus, amit ne szedjen, ha laktóz intolerancia vizsgálatra készül!

Egyre többen tapasztalnak kellemetlen tüneteket tejcukor, vagyis laktóz tartalmú ételek fogyasztása után. Ha rendszeresen hasfájás, hasmenés, puffadás jelentkezik, jobb mielőbb kivizsgáltatni a panaszokat, ám bizonyos gyógyszerek szedése esetén lehet, hogy jobb, ha mégis várunk ezzel.

A laktóz a tejtermékekben található tejcukor, amely az arra érzékenyeknél kellemetlen tüneteket okozhat. Ha valakinél a laktózt lebontó laktáz enzim valamilyen okból nem termelődik a szükséges mennyiségben, akkor a tejcukrot a szervezete nem tudja megfelelően lebontani, ez okozza a panaszokat – tudtuk meg dr. Csikós Dóra belgyógyász, gasztroenterológustól, a Budai Allergiaközpont orvosától. Az érintetteknél a tejtermékek fogyasztását követően, rövid időn belül puffadás, intenzív bélhangok jelentkezhetnek, emellett hasfájás és hasmenés a leggyakoribb panasz.

Mit mér a hidrogén kilégzéses teszt?

A laktóz intolerancia hidrogén kilégzési teszttel vizsgálható. A teszt során 25kg-os testsúly alatt a súlytól függő mennyiségű, 25kg felett pedig 50g laktózt kell vízben oldva meginni. Ezt követően, megadott időközönként több alkalommal egy készülékbe kell levegőt fújni. Laktóz intolerancia esetén a vastagbélbe jutó bontatlan cukorból a vastagbélben lévő erjesztő baktériumok hatására CO2 és H2 gáz szabadul fel, ami diffúzióval eljut a keringésen keresztül a tüdőbe, és a kilélegzett levegőben mérhető a mennyisége. Ha a vizsgálathoz használt, kimért mennyiségű tejcukor elfogyasztása után 1-2 órával a kilélegzett levegő hidrogén tartalma kórosan megemelkedik, a cukor felszívódásának zavara igazolódott.

Gyógyszerek, amelyek hatnak a vizsgálat eredményére

A hidrogén (H2) kilégzési teszt eredményét bizonyos gyógyszerek szedése befolyásolhatja:
- antibiotikumok (szedését követőn min 2 hét teljen el a vizsgálatig)
- probiotikumok (két héttel a vizsgálat előtt elhagyandók)
- gyomorsav-csökkentők (egy héttel a vizsgálat előtt elhagyandók)
- hashajtók, széklet fogók (vizsgálat előtt 2 nappal elhagyandók)

Halasszam el a vizsgálatot, ha nemrég antibiotikumot szedtem?

A felsorolt gyógyszercsoportokba tartozó készítményeket a vizsgálat előtt el kell hagyni, illetve a vizsgálatot úgy kell időzíteni, hogy pl: antibiotikum szedés után minimum 2 hét teljen el. Dr. Csikós Dóra elmondta, hogy az antibiotikumok szedése a vastagbél baktériumait is károsíthatják, így elmaradhat a diagnózis alapját adó hidrogén (H2) termelődés, így okozva álnegatív eredményt. Másrészt, felborítva a bél normál flóráját- hajlamosítanak a vékonybélben baktérium túlnövekedésre-, mely másodlagos laktóz intoleranciát eredményezve, emelheti a pozitív kilégzési eredmények arányát is.

Az álnegatív és a téves pozitív teszt következményei

Annak érdekében tehát, hogy valós, értékelhető eredményeket kapjunk, fontos a gyógyszerek szedését követően előírt időszakot betartani és csak azt követően elvégeztetni a H2 tesztet. A valós eredmény azért nagyon fontos, mert laktóz intolerancia esetén a laktóz mentes diéta tartása , illetve laktáz tartalmú gyógyszer szedése tünetmentességhez vezet. Azonban nem mindegy, hogy a diétát és a gyógyszer szedését egy életen át kell e folytatni, vagy esetleg egy átmeneti jelenségről van e szó. Ez utóbbi esetben az is fontos, hogy a tévesen, csupán laktóz intoleranciaként felállított diagnózis elfedhet a háttérben álló egyéb betegséget, mely kezelés nélkül marad.

Forrás:  www.allergiakozpont.hu

Megosztás: