Fáj a háta? Íme, az 5 leggyakoribb ok!

Fáj a háta? Íme, az 5 leggyakoribb ok!

Szinte minden felnőtt ember tapasztalta már a hátfájdalmat, aminek számos oka lehet. Dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a Budai Fájdalomközpont sebésze, fájdalomspecialista szerint azonban a legtöbb probléma jól kezelhető, csak a legmegfelelőbb gyógymódot kell megtalálni.

Későn fordulunk orvoshoz

- Megdöbbentő, hogy sokan még mindig természetesnek tekintik a hátfájást. Holott tudnunk kell, hogy egyetlen fájdalom sem természetes! Előfordul, hogy csak olyankor fordulnak hozzánk a szenvedő páciensek, amikor már olyan elváltozások jelentkeztek náluk, amelyek jelentősen túlterhelik a gerincet, így korai ízületi kopáshoz, majd következményes porckorong-károsodáshoz vezethetnek. Ilyenkor a kíméletesebb gyógymódok már nem megfelelőek. Mivel a hátfájásnak számos kiváltó oka lehet, létfontosságú a fájdalom pontos okának meghatározása, hogy kiválaszthassuk a legoptimálisabb segítő kezelést és életmódváltást, amelynek részét kell, hogy képezze a gyógytornász által betanított, személyre szabott gyógytorna – mondja dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a Budai Fájdalomközpont sebésze, fájdalomspecialista. 

Íme, az 5 leggyakoribb ok, ami miatt fáj a hátunk

1. Mindennapi terhelés

A hátunkon biztosan érezzük a 21. század megterhelő következményét: az elmerevedett, görcsös izmokat és a fájdalmas mozdulatokat. Még a hétköznapi tevékenységek is fokozott igénybevételt okozhatnak, ha nem megfelelő technikával végezzük őket, mint a kertészkedés, a biciklizés vagy a pakolás. Ha pedig már kialakult, az emiatti kényszertartások csak fokozzák a fájdalmat. Az ülőmunkát végzők helytelen testtartása pedig szinte biztosan elváltozásokhoz és fájdalomhoz vezet.

2. Sérülések és balesetek

A sérülések általában egy hirtelen mozdulat vagy rosszul kivitelezett sportmozgás következményei. Egy-egy nagyobb balesetben elrepedhet vagy eltörhet a gerinc, kisebb mikrorepedéseket pedig a rendszeres ütközéssel, rázkódással járó sportok is okozhatnak, például a futás, a labdajátékok vagy az aerobic. Az ilyen jellegű sérülések idősebb korban, a csontritkulás miatt sűrűbben fordulhatnak elő. Bármilyen sérülésről is van szó, minél előbb keressük fel az orvost a szakszerű ellátásért. 

3. Elhízás

Főleg a hasi típusú elhízásnál jelentkező túlsúly terheli jelentősen a deréktáji gerincet, feszíti túl az izomzatot és a szalagokat. Ráadásul a felesleges kilók a hátfájáson kívül hozzájárulnak sok egyéb betegség kialakulásához. Éppen ezért a szakorvosi kezelés mellett fontos a testsúly rendezése is, amelyre tartós megoldást jelenthet egy személyre szabott életmódprogram.

4. Stressz

A stressz egy élettani folyamat, amely úgy aktivizálja az izomzatot, hogy gyorsan menekülhessünk vagy támadhassunk. Főleg a törzshöz közeli, mély hátizomzat húzódik össze, mint rugó, ha elkezdenek termelődni a stresszhormonok. Azonban a mai stresszhelyzetekben nem lehet megoldás a támadás vagy a menekülés, így a megfeszült izmok nem tudnak gyorsan ellazulni, ugyanis a stresszhelyzetet nem követi mozgás. Vagyis ha egy-egy feszült helyzet után kicsit mozgunk, sétálunk, ez nagyszerűen levezeti a feszültséget.

5. Öregedés

A korral az ínszalagok megvastagodnak és zsugorodnak – és ez csak egy része a változásoknak. A gerincben idővel bekövetkező változások olyan dinamikai elváltozásokhoz vezethetnek, amelyek károsodást okozhatnak a porckorongon – a gerincfájdalom, zsibbadtság, és gyengeség tüneteit produkálva, akár már a húszas évek végén. Nem szabad azonban megvárni a jelentős állapotromlást vagy a degeneratív elváltozások kialakulását, mindenképpen orvoshoz kell fordulni már az első jeleknél!

A segítségnek sok módja van

- A hátfájdalom kezelésének alapja a pontos, megalapozott diagnózis, amelynek felállítása nem mindig könnyű feladat, szükség lehet hozzá különböző képalkotási eljárásokra is. Amint kiderül a probléma forrása, számos lehetőség van a kezünkben, amelyek közül mindig személyre szabottan kell kiválasztani, ami a leghatékonyabban, a lehető leggyorsabban hat – ismerteti dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a Budai Fájdalomközpont sebésze, fájdalomspecialista. - Rövid távon szükség lehet célzott helyi gyulladáscsökkentő injekciókra, amelyek nagy megkönnyebbülést hozhatnak a betegnek. Hosszú távon pedig olyan hatékony eljárások közül választhatunk, mint a lágyrészbe adható hialuron injekció, az orvosi kollagén injekciókúra, a lökéshullám terápia és a fizikoterápiás kezelések.

 

Forrás: Budai Fájdalomközpont (www.fajdalomkozpont.hu)

 

 

Megosztás: