A menopauza érkezése már önmagában nagy változásokat eredményez a szervezetben és több folyamatra is hatással van, így vannak olyan betegségek és állapotok, melyek nagyobb eséllyel alakulnak ki ekkor. Viszont felvetődhet a kérdés, hogy mi a helyzet akkor, amikor már eleve betegen, pl. cukorbetegséggel lép be a változókorba az illető? Miként hat a diabetes-re a klimax? Szükség van valamilyen változtatásra? A kérdéseket dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa válaszolja meg.
Így hat a klimax a szénhidrát anyagcserére
A klimax hosszú évekig is eltarthat, mire a hormonok játéka lassan lecseng. Az első időszakban csupán a progeszteron szintje csökken, majd végül az ösztrogén mennyisége csappan meg. Mivel ezen hormonok nagyban összefüggnek a szénhidrát anyagcserével, így fontos annak gyakoribb ellenőrzése. Ráadásul a menopauza okozta tünetek igen könnyen összekeverhetőek a hipoglikémia okozta panaszokkal, mivel a fáradtság és hüvelyszárazság betudható a klimaxnak és az alacsony vércukorszintnek, míg a gyakori fertőzések utalhatnak csökkenő ösztrogénszintre és megemelkedett glükóz mennyiségre is.
Hogy pontosan miként is hat a változókor a diabetes-re? A progeszteron és az ösztrogén hormonok nagyban befolyásolják azt, hogy miként reagálnak a sejtek az inzulinra, ezért könnyen előfordulhat, hogy a jól beállított vércukorszint ismét el kezd ingadozni. Ráadásul ebben az időszakban könnyebben felhalmozódik a zsírréteg, ami szintén negatívan hat a szénhidrát anyagcserére.
Lehetséges tünetek
- vércukor ingadozások
- fáradtság
- alvászavar
- hangulatingadozások
- szexuális problémák
- gyakori fertőzések
Az addigi terápia módosítására lehet szükség
Igen fontos, hogy amint belép a cukorbeteg a változókorba, gyakrabban ellenőrizze a vércukorszintjét! Amennyiben ingadozásokat tapasztal, mindenképp konzultáljon orvosával, hiszen meglehet, hogy más dózisra/készítményre van szüksége. Emellett nagyon fontos, hogy még inkább ügyeljen az életmódjára, mivel az esetlegesen megjelenő extra zsírréteg miatt könnyebben emelkedik meg a glükóz mennyisége. Éppen ezért nem csak orvosával, hanem dietetikussal is célszerű egyeztetni, aki lehet, hogy megváltoztatja addigi diétáját és plusz mozgást javasol.
Menopauza + cukorbetegség= szövődmények magasabb rizikója
Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa felhívja a figyelmet arra, hogy a diabetes és a klimax önmagukban is, de együttesen még inkább megnövelik az olyan súlyos szövődmények rizikóját, mint pl. az érelmeszesedés, a trombózis, illetve a csontritkulás. Éppen ezért – valamint a kellemetlen tünetek miatt- fontos az ingadozó vércukorszint beállítása, valamint szükség esetén nőgyógyász által előírt hormonterápia alkalmazása.
Forrás: cukorbetegkozpont.hu