Ott vagyunk már? A klimax állomásai

Ott vagyunk már? A klimax állomásai

A menopauzára a nők általában egy igazi mumusként gondolnak, egyrészt mert így búcsút intenek fiatalságuknak, másrészt mert legtöbbször igen kellemetlen tünetekkel jár. Érdemes azonban tudni, hogy a klimaxnak különböző állomásai vannak, és minden megálló mást és mást tartogat. Dr. Hetényi Gábor, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza a menopauza folyamatát ismerteti.

1.megálló: premenopauza

A nők klimax alatt leginkább azt értik, amikor már nem jelentkezik menstruációs vérzés. Pedig a menopauza akár 10-15 éves időszakot is felölelhet. Először csökken a progeszteron szintje, mellyel megkezdődik a klimax hosszadalmas folyamata. Vannak, akik ebből semmit sem érzékelnek, ám tünetei közé tartozhat a menstruációs zavarok, mellérzékenység, hüvelyszárazság, libidócsökkenés, alvászavarok és hangulatingadozások. Fontos tudni, hogy ekkor még lehetséges a teherbeesés, hiszen hormonpótló készítményekkel feltölthető a hiányos progeszteronszint. A hőhullámok, éjszakai izzadás is megjelenhet, bár ez inkább a későbbiekre jellemző. Általában a 40-es korosztályt érinti, ám ha korai klimax-szal állunk szemben, akkor már a 30-as években jelentkezhet.

2.megálló: perimenopauza

A perimenopauza a premenopauza utáni állomás. Ekkor a petefészkek egyre kevesebb ösztrogént termelnek. Gyakoribbá válnak az anovulációs ciklusok, vagyis nem mindig megy végbe peteérés, így egy-egy menstruáció el is maradhat, hossza rövidebbé, erőssége gyengébbé válik. Ennek oka, hogy csökken az LH/FSH-val szembeni érzékenység. Ekkor a legtipikusabb panaszok a hőhullámok, éjszakai izzadás, hangulatingadozás, súlygyarapodás, libidó csökkenése. Legtöbbször ekkor gondolnak a nők arra, hogy tüneteitek a változókor szele provokálja.

Amennyiben az utolsó menstruáció után eltelt már 1 év, onnantól beszélünk klimax-ról.

3.megálló: posztmenopauza

A posztmenopauza, ahogy a neve is mutatja, a változókor utáni időszakot jelöli (pontosabban az utolsó vérzés után 2- évvel kezdődő időszakot). Ekkor már nincs vérzés, nincs peteérés. Az ösztrogén és a progeszteron termelődése egészen minimális, és megjelennek a klimax (is) okozta betegségek, szövődmények mint pl. Az érelmeszesedés, csontritkulás, magas koleszterinszint.

Hormonterápia biztonságosan

A klimax okozta tünetek sokaknak igencsak rányomja a bélyegét a mindennapokra. Ekkor érdemes konzultálni a nőgyógyásszal, ugyanis nagy segítséget jelenthet a hormonterápia, mellyel igen eredményesen lehet csökkenteni, esetleg megszűntetni a tüneteket. Szerencsére ma már az alacsony hormontartalom és a folyamatos monitorozás miatt a terápia biztonságos, ám ehhez alapos, előzetes vizsgálatok szükségesek, hogy ki lehessen zárni esetleges kontraindikációkat (pl. Trombofília). A hormonkezelésnek köszönhetően ráadásul csökkenthető a későbbiekben a klimax számlájára írható csontritkulás, szív-és érrendszeri problémák kialakulásának esélye.

Dr. Hetényi Gábor, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza mindemellett felhívja a figyelmet az egészséges életmód betartására is, hiszen a dohányzás abbahagyása, rendszeres testmozgás és egészséges étkezés mind hozzájárul pluszban a panaszok mérsékléséhez, a jó közérzethez és a szövődmények elkerüléséhez.

Forrás: nogyogyaszatikozpont.hu

Megosztás: