A cukorbetegség két fő formájának elkülönítése igen nagy jelentőséggel bír a terápia meghatározásában. Sokan úgy gondolják, hogy a különbségtétel egyszerű, hiszen az 1-es típus az a gyerekeket érinti, míg a felnőttkorban diagnosztizáltak csakis 2-es típusba tartozhatnak. Prof. Dr. Barkai László, a Cukorbetegközpont diabetológusa azonban felhívja a figyelmet arra, hogy ez máig egy elterjedt tévhit, és elmondja, miként lehet megbízhatóan elkülöníteni a két állapotot.
Különbség az 1-es és a 2-es típusú cukorbetegség között
Az 1-es és a 2-es típusú cukorbetegség közti legfőbb különbség a kialakulásuk oka. Míg a 2-es típus rendszerint a helytelen életmód következménye, addig az 1-es típus rendszerint egy autoimmun folyamat eredménye. Ekkor a szervezet immunrendszere a hasnyálmirigy inzulint termelő béta-sejtjei ellen fordul, így az inzulintermelésben zavar keletkezik. Ennek hatására nem, vagy csak nagyon kevés inzulin termelődik.
Nem az életkor szerint kell elkülöníteni
Máig sokan úgy gondolják, hogy míg az 1-es típusú cukorbetegséget gyermekkorban diagnosztizálják, addig a 2-es típust felnőtt korban. Ez egy régi tévhit, és súlyos hiba az életkor alapján meghatározni a diabetes típusát. Pedig a biztos, pontos diagnózis kulcsfontosságú a megfelelő terápia összeállításában, ugyanis míg az 2-es típus esetén az életmódterápián kívül nem csak az inzulin, de az egyéb gyógyszeres kezelés is számításba jöhet, addig 1-es típus esetén csakis az inzulin terápia alkalmazható.
ICA, GADA vizsgálatok
A két típusú cukorbetegség elkülönítésére egyes esetekben laborvizsgálatra lehet szükség. Az egyik ilyen vizsgálat a C-peptid szintjének a mérése. Ez valójában a proinzulin része, vagyis olyan mennyiségben szabadul fel, mint az inzulin. Ebből kiindulva, ha minimális a mennyisége (esetleg teljesen hiányzik), akkor az 1-es típusú cukorbetegségre utal, ha pedig túl magas, akkor inzulinrezisztenciára/2-es típusú diabéteszre.
Ezen kívül vannak még vizsgálatok, melyek segítenek elkülöníteni a diabetes típusait. Ekkor bizonyos autoantitestek jelenlétét vizsgálják, melyek a szigetsejtek (ICA) és az inzulin elleni autoantitestek (IA), illetve a béta-sejt glutamát-dekarboxiláz enzimje (GADA), a tirozin foszfatáz enzim és a kationos cink transzporter fehérje ellen termelődő autoantitestek. Amennyiben valaki 1-es típusú cukorbeteg, úgy az esetek kb. 95 százalékában minimum az egyik autoantitest jelenléte kimutatható- mondja Prof. Dr. Barkai László, a Cukorbetegközpont diabetológusa, aki hozzátette, hogy az autoantitestek már évekkel az 1-es típusú diabetes megjelenése előtt kimutathatók. Ennek ellenére a diabétesz előrejelzésére önmagukban csak korlátozott mértékben alkalmasak.
A vizsgálat szintén vérvétellel történik.
Inzulin, gyógyszer, életmód
Miután kiderült a cukorbetegség típusa, a kezelést mihamarabb meg kell kezdeni. Mivel az inzulin hiányzik az 1-es típus esetén (vagy csak minimális mennyiségben van jelen), így ekkor csakis az inzulinterápia jöhet számításba, míg 2-es típus esetén gyógyszer is elegendő lehet (olykor még az sem szükséges). Viszont, amiben mindkettő megegyezik, az az, hogy a betegnek személyre szabott étrendet és mozgásprogramot kell követnie.
Forrás: Cukorbetegközpont
www.cukorbetekozpont.hu