Búvárkodás, repülés is kiválthatja, a barotrauma ezért főként a nyári hónapokban okoz panaszt. Tüneteiről és kezeléséről dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológust, a Fül-orr-gégeközpont orvosát kérdeztük.
Ezért nem szabad elhanyagolni
A fülben kialakuló enyhe nyomásérzéssel kezdődhet, de idővel a tünetei egyre kellemetlenebbek, erősödő panaszok jelentkeznek. Halláscsökkenés, a fülben teltségérzet, fájdalom is előfordulhat.
Tartós fennállás esetén a nyomáskülönbség miatt szövődmények is jelentkezhetnek. A fájdalom fokozódhat, a dobhártya szakadása is bekövetkezhet, amit folyadék szivárgás vagy vérzés a fülből és közepes vagy súlyos hallásvesztés, szédülés is jelezhet.
Emiatt jelentkeznek a panaszok
A barotrauma tünetei akkor jelentkeznek, ha a külső légnyomás változása nem tud kiegyenlítődni a középfülben vagy az orrmelléküregekben. Rendszerint a külső nyomás hirtelen növekedése okozza a panaszt, amit búvárkodás, repülés és a magas hegyről hirtelen ereszkedés is kiválthat. Ahogyan a nyomás kiegyenlítődik, a tünetek is megszűnnek. Vannak azonban olyan elváltozások, betegségek, melyek ezt megnehezítik, így hajlamosíthatnak a barotrauma kialakulására.
Hajlamosító betegségek
A dobhártya két oldalán a nyomás akkor kiegyenlített, ha a dobüreget az orrgarattal összekötő fülkürtön keresztül megfelelő a szellőzés. Ha a fülkürt működése zavart szenved, problémát okoz a nyomás kiegyenlítése. A fülkürt működését, megfelelő szellőzést ronthatja az orrdugulással járó nátha és allergiás nátha, vagyis szénanátha is, de akár orrsövényferdülés vagy orrpolip is.
Dr. Augusztinovicz Monika ezért a megelőzés érdekében azt javasolja, hogy ha náthás tüneteink vannak, kerüljük a búvárkodást, repülést. Fontos a meglévő betegségek, mint például a szénanátha kezelése. Repülés előtt segíthet az orrdugulás megszüntetése orrspray használatával, illetve kortyolgassunk folyadékot vagy rágózzunk fel-és leszállás közben a repülőn. Érdemes speciális füldugót is beszerezni, vagy füldugulás esetén az orr befogásával, összezárt szájjal óvatosan a fülkürtön át préselni a levegőt. Ezzel a művelettel kiegyenlíthető a nyomás és megszüntethető a füldugulás.
Mikor forduljunk orvoshoz?
Ha a nyomás kiegyenlítése nem sikerül, és a tünetek továbbra is fennállnak, orvoshoz kell fordulni. A fül-orr-gégész feltérképezi a dobhártya állapotát, ellenőrzi a dobüregi nyomást és azt, hogy van-e folyadék a középfülben. A látottak és a tünetek alapján meghatározza a megfelelő kezelési tervet.
Forrás: Fül-orr-gége Központ