A csípőízületi kopás nagyon megnehezítheti a mindennapokat, ezért érdemes még a kezdeti fázisban elkezdeni a kezelést, amivel van esély a csípőprotézis beültetésének elkerülésére. Dr. Páll Zoltán, a FájdalomKözpont sebésze, traumatológus a hajlamosító tényezők felismerésére és a kezelési lehetőségekre hívta fel a figyelmet.
Ezek a csípőfájdalom kialakulásának rizikófaktorai
Ha a csípőben lévő porcok és csontszövetek degeneratív változásokon mennek át, idővel megjelenik a csípőízületi kopás, ami igen súlyossá is válhat. A fájdalommal és mozgásbeszűküléssel járó betegség elsősorban az idősödéssel függ össze, de van néhány tényező, amely növeli kialakulásának rizikóját. Ezek a következők:
- rendellenes testtartás,
- korábbi csípő- vagy lábsérülés,
- születési rendellenesség (csípőízületi dysplasia) és a csípő anatómiai helyzetének megváltozása,
- bizonyos anyagcsere betegségek (mellékpajzsmirigy- és pajzsmirigy-betegségek),
- ínszalag- és izomrendszeri sérülékenység,
- tartós szteroid használat,
- alkoholizmus,
- női nem (bár férfiaknál sem kizárt),
- elhízás (a csípőre nehezedő teher felgyorsíthatja a folyamat),
- túlzásba vitt vagy nem szakszerű edzés.
Ezek a csípőízületi kopás fázisai
A betegség okozta tünetek elsősorban a stádiumtól és az fennállás időtartamától függenek, de a legjellemzőbb panasz a csípőtáji fájdalom. Ezen belül különböző fázisokat különböztethetünk meg.
- 1. fázis: megfelelő kezelés mellett a folyamat még visszafordítható, megállítható. Ilyenkor a fájdalom jellemzően reggel jelentkezik, és „bejáratódva” megszűnik.
- 2. fázis: komolyabb kopásnál a fájdalom már a mindennapi életet is befolyásolja, nehezebbé válik a járás, a buszra fellépés, a lépcsőzés. A röntgenképen látható az ízületi rés beszűkülése, a porc alatti csontok fokozott meszesedése, sőt akár ciszták (folyadékkal teli tömlők) is a csontban.
- 3. fázis: már a legegyszerűbb tevékenységek is gondot okoznak, veszélybe kerül az önellátás, gyakoribbak a törések, mivel az ízületben lévő csontszövetek erősen leépültek.
Minél előbb érdemes elkezdeni a kezelést
- A betegeknek tisztában kell lenniük azzal, hogy már az első, zavaró panaszok esetén orvoshoz kell fordulniuk. Ezzel nem csak a fájdalomcsillapítás válik lehetővé, de a folyamat is lassítható, megelőzhető a maradandó károsodás. A porc leépülését a megfelelő porcépítő készítmények akadályozhatják, amelyek óriási választéka miatt érdemes szakember javaslatát megfogadni. Nagyon jó hatású a PRP-terápia, amely tulajdonképpen egy porcújjáépítést serkentő injekciós kezelés - hangsúlyozza dr. Páll Zoltán, a FájdalomKözpont sebésze, traumatológus. - Kiemelt fontosságú a szakszerű gyógytorna, amely erősíti a csípő körüli izomzatot, javítja a terület vérellátását. Az orvosi segítség kiterjed a hatékony fájdalomcsillapításra és életminőség javításra is, így az adott állapotnak és a beteg igényeinek megfelelően alkalmazhatjuk például a lökéshullám terápiát, a Bemer kezelést, az orvosi kollagén bejuttatására épülő injekciókúrát, amelyekkel jelentős életminőség növekedés érhető el. Végső soron azonban, a legsúlyosabb esetekben sor kerülhet csípőprotézis műtétre is.
Forrás: FájdalomKözpont (www.fajdalomkozpont.hu)