Sok bosszúságot okoz, és a szervezetünket is megviseli a rohamokban érkező, kínzó köhögés

Sok bosszúságot okoz, és a szervezetünket is megviseli a rohamokban érkező, kínzó köhögés

A rohamszerűen érkező, kínzó köhögés megviseli a szervezetet, és akár öklendezést, hányást is okozhat. Dr. Potecz Györgyi, a Tüdőközpont tüdőgyógyász, allergológus szakembere szerint az elhúzódó köhögés gyakran nehéz feladat elé állítja az orvost, és a beteg türelmét is igénybe veszi, hiszen megakadályozhatja a mindennapi tevékenységek normális elvégzését, és az éjszakai alvásban is gondot okozhat.

A kínzó köhögés

-A köhögés egy reflex, amely akkor jön létre, amikor a szervezet egy irritáló anyag jelenlétét, vagy a légúti hám állapotváltozását érzékeli a légutakban vagy a tüdőben, vagyis létfontosságú szerepet játszik a szervezet betegségekkel szembeni védelmében. A kínzó köhögés okainak felderítése azonban sokszor nagy türelmet igénylő feladat a szakember számára is, hiszen a háttérben többek között immunológiai, tüdőgyógyászati, a felső emésztőrendszert érintő, vagy fertőzéssel kapcsolatos okok is állhatnak – ismerteti dr. Potecz Györgyi.

Csiklandozó érzés a torokban

Sokunk számára lehet ismerős a hosszas erőlködéssel járó, görcsös rohamokban jelentkező és csillapíthatatlannak tűnő köhögés, amit a torokban és garatban érzett kaparó-csiklandozó érzés is kísérhet, és a torok irritációja okozza. Ez aA hosszan tartó kínzó köhögéssel forduljunk orvoshoz! típusú köhögés alig vagy egyáltalán nem jár váladék felköhögésével, és gyakran megfázás, vírusfertőzés során tapasztalhatjuk. Gyógynövényes torokpasztillák, párásítás, bőséges folyadékfogyasztás, valamint vény nélkül kapható dekongesztánsok és antihisztaminok segíthetnek csillapítani a tüneteket.

Mi okozhat még köhögési rohamokat?

-A száraz, rohamokban jelentkező köhögést előidézheti a légutak gyulladása, amit a legtöbbször valamilyen fertőzés vagy allergén okoz, de sokszor a savas reflux és bizonyos magas vérnyomás kezelésére használt gyógyszerek (ACE-gátló szerek) is előidézhetnek ilyen panaszokat. A légcsőgyulladás, gégegyulladás kínzó, kaparó érzetű, csengő hangzású rohamokban jelentkező köhögéssel jár, az éjszakai köhögőrohamok pedig az asztma első jelei is lehetnek. A lázzal, légzésre fokozódó mellkasi-hátfájdalommal, nehézlégzéssel és többnapos lázzal kísért köhögőrohamok esetében felmerülhet a tüdőgyulladás gyanúja – hívja fel a figyelmet Potecz doktornő. A bakteriális fertőzések súlyosabb felső és alsó légúti problémákat okozhatnak, mint általában a vírusos fertőzések, gyakran magas lázzal, hidegrázással, légzési nehézséggel és vér felköhögésével járnak. A szamárköhögés (Pertusis) egy baktérium által okozott, a tüdőt és a légutakat érintő rendkívül fertőző megbetegedés, amely a megfázáshoz hasonló tünetekkel kezdődik, majd második szakaszában jellegzetes, súlyosbodó – főként éjszakai – köhögési rohamok (paroxizmális köhögés) jelentkeznek, amit hangos, húzó belégzés és a rohamot befejező hányás kísér. Erre gyerekkori kötelező védőoltás van, de felnőttkorra ennek ellenére a megbetegedés előfordul.

Milyen szövődményekkel járhat a görcsös, csillapíthatatlan köhögés?

A görcsös köhögési rohamok megnehezítik a levegővételt, ezért nagyon megviselhetik a szervezetet. A köhögés akut szövődménye lehet ájulási roham (köhögési syncope), öklendezés és hányás, a kötőhártya bevérzése, de önkéntelen vizelet elcseppenést is tapasztalhatunk. Krónikus szövődményként pedig hasi és kismedencei sérv, az alsó bordák törése és a mellkasfali izomzat gyulladása alakulhat ki.

Mikor forduljunk orvoshoz?

Dr. Potecz Györgyi azt tanácsolja, hogy ha hirtelen fellépő, egyre súlyosabbá váló vagy egy hétnél tovább tartó köhögési rohamok alakulnak ki, ne kísérletezzünk köhögéscsillapító készítményekkel! Forduljunk mihamarabb orvoshoz, hiszen a megfelelő kezeléshez elsősorban az alapbetegséget, vagyis a köhögést kiváltó okot kell kiderítenie a szakembernek. Panaszainkkal elsősorban háziorvosunkat keressük fel, krónikus esetben pedig fül-orr-gégész vagy pulmonológus szakorvossal való konzultáció javasolt. Amennyiben nem légúti probléma okozza kínzó tüneteinket, a szakember továbbirányít bennünket allergológus, belgyógyász, gasztroenterológushoz. Az alapbetegség kezelésével a köhögés is megszüntethető.

Forrás: Tüdőközpont (www.tudokozpont.hu)

Megosztás: