A humán papillomavírussal szinte minden, szexuálisan aktív ember megfertőződhet élete során. Tüneteket általában nem okoz, de szövődményei súlyosak lehetnek. A HPV-fertőzés okozza a rákos megbetegedések körülbelül öt százalékát világszerte. Dr. Karászi Viktória, az Infektológiai Központ nemigyógyász, bőrgyógyász szakorvosa a HPV-fertőzés kapcsán a megelőzés fontosságára hívja fel a figyelmet.
A HPV-ről
-A HPV (humán papillomavírus) egy nagyon gyakori, a bőrt és nyálkahártyát megtámadó vírus, melynek több altípusa is ismert. Leggyakrabban szexuális úton terjed, de átadható nyálkahártya-nyálkahártya, bőr-bőr kontaktus (például az intim területek bőrének érintkezésével) illetve tárgyak közvetítésével is. Mivel egy széles körben elterjedt vírusról van szó, az emberek 50-80 százaléka megfertőződik. Tízből kilenc esetben azonban nem okoz tüneteket, a fertőzést kedvező esetben 9-24 hónap alatt szervezetünk immunrendszere legyőzi – magyarázza dr. Karászi Viktória. Ugyanakkor a közhiedelemmel ellentétben a fertőződés után az immunrendszer nem emlékszik a HPV vírusra, így ugyanazt a HPV típust többször is el lehet kapni.
A HPV-fertőzés kockázatai
-Egyes alacsony kockázatú, nem rákkeltő HPV-törzsek szemölcsöket okozhatnak a bőrön, a külső nemi szerveken, a végbélnyíláson, a szájban vagy a torokban, illetve azok környékén. A magas kockázatú, rákkeltő HPV-törzsekkel való fertőződés esetében a vírus akár hosszú éveken keresztül észrevétlenül fennmarad a szervezetben, és méhnyak-, szeméremtest, hüvely-, pénisz- és végbélrákot, valamint a fej-nyak daganatos megbetegedéseit is okozhatja – hívja fel a figyelmet Karászi doktornő.
A HPV és az óvszerhasználat
Dr. Karászi Viktória szerint a biztonságos szex és a monogám párkapcsolat csökkentheti a HPV fertőzés, a nemi szemölcsök kialakulásának kockázatát. Bár az óvszer következetes és helyes használata jelentősen mérsékelheti számos szexuális úton terjedő fertőzés (STI) átvitelének kockázatát, a humán papillomavírus ellen azonban mégsem nyújt teljes védelmet. Ennek oka, hogy a HPV bőr-bőr érintkezés útján is átadható, és a bőr azon felületén is jelen lehet, amit az óvszer nem fed le (pl. a herezacskó, a szeméremtest vagy a perianális régió).
A HPV fertőzés megelőzése
-Mivel a már kialakult HPV-fertőzést nem lehet gyógyítani, így a megelőzés kulcsfontosságú, ennek elsődleges módja a HPV elleni védőoltás felvétele. A legújabb oltóanyagok 9 HPV törzzsel szemben nyújtanak hatékony védelmet mindkét nem számára, ezek a törzsek okoznak legnagyobb gyakorisággal rákos és szemölcsös elváltozásokat. A védőoltás beadása elsősorban a szexuálisan még nem aktív korcsoport (9-15 évesek) számára javasolt, és 2014 óta térítésmentesen igényelhető a 12 éves (általános iskola 7. osztályát végző) lányok, 2020 őszétől pedig a hetedikes fiúk számára is. Mivel az oltás nem minden törzs ellen biztosít védelmet, és az esetek egy részében nem alakul ki megfelelő erősségű immunválasz az oltottaknál, ezért a nőgyógyászati méhnyakszűrésen való rendszeres részvétel továbbra is ajánlott – hangsúlyozza dr. Karászi Viktória, az Infektológiai Központ nemigyógyász, bőrgyógyász szakorvosa.
Forrás: Infektológiai Központ (www.infektologiaikozpont.hu)