Világszerte 319 millió embert érinthet, a betegek túlnyomó többsége mégsem tud róla, hogy prediabéteszben szenved. Pedig a prediabétesz egy súlyos egészségügyi állapot, melynek korai felismerése lehetővé teszi, hogy életmódkezeléssel elkerülhető legyen a cukorbetegség kialakulása – hívja fel a figyelmet dr. Polyák Annamária, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus orvosa.
Ez már a prediabétesz!
A prediabétesz a 2-es típusú cukorbetegség fokozott kockázatával járó állapotot jelenti, amikor a vércukorszint már magasabb a normálisnál, de még nem éri el a 2-es típusú cukorbetegség küszöbét – ismerteti dr. Polyák Annamária, aki hangsúlyozza, hogy bár a betegség sokszor teljesen tünetmentes, ám hosszú távon cukorbetegséghez vezet.
A prediabétesz kockázati tényezői közül az alábbiakat kell megemlíteni:
- 45 év feletti életkor
- Mozgásszegény életmód
- Elhízás
- 2-es típusú cukorbetegségben érintett közeli rokon (szülő, nagyszülő, testvér)
- Terhességi cukorbetegség
- Nők esetében a PCOS
Mint Polyák doktornő mondja, a pontos diagnózis felállításához laboratóriumi vizsgálatokra van szükség: az emelkedett vércukorszintre orális glükóz tolerancia teszt (OGTT) teszt során derül fény.
A prediabétesznek két típusa van:
- Az emelkedett éhomi vércukorszint (IFG- impaired fasting glycaemia), amikor az éhomi vércukorszint 6,1-6,9 mmol/l közötti értéket mutat, és
- A csökkent glükóztolerancia (IGT-impaired glucose tolerance), ami akkor vélelmezhető, ha a normális éhomi cukorérték mellett a 120 perces vizsgálat 7,8-11,0 mmol/l közötti értéket eredményez.
Ezek az értékek tehát mindenképpen figyelmeztető jelnek tekintendők. Ha el szeretnénk kerülni a 2-es típusú cukorbetegséggel járó komoly életminőség változásokat, valamint a súlyos egészségügyi szövődmények kockázatát, akkor lépnünk kell. A szakember arra is felhívja a figyelmet, hogy amennyiben az OGTT során IFG, vagy IGT igazolódik, akkor évente kell ellenőrizni a cukoranyagcserét, és életmódbeli változtatásokra is szükségünk lesz.
A prediabétesz kezelésének három alappillére
A prediabétesz kezelésében – és potenciális visszafordításában – a multidiszciplináris kezelési megközelítés javasolt ugyanúgy, mint a cukorbetegség esetében. Az intenzív életmódkezelés az alábbi elemeket tartalmazza:
- Kvantált étrend
A dietetikus által összeállított, a beteg életmódjához, tápláltsági állapotához igazodó, szénhidrát- és energiatartalmában is meghatározott étrend.
- Vércukorszint csökkentő mozgás
Mozgásterapeuta által összeállított, napi rendszerességgel végzett, a páciens edzettségi állapothoz igazodó fizikai aktivitás.
- Szükség szerinti kiegészítő gyógyszeres kezelés
A prediabétesz kezelésére leggyakrabban használt gyógyszer a metformin. A cukorbetegség egyik fő mozgatórugója az inzulinrezisztencia – magyarázza dr. Polyák Annamária, a metformin pedig azért hatékony, mert csökkenti a máj által a vérbe bocsátott cukor mennyiségét, valamint növeli az inzulinra való érzékenységet.
-A prediabétesz diagnózisa már jelzés arra, hogy nagy a valószínűsége annak, hogy később cukorbetegség alakuljon ki. Az életmódbeli változtatások, az étrend átalakítása és a fokozott testmozgás (vagy szükség szerint a gyógyszeres kezelés) jelentősen csökkentheti annak kockázatát, hogy a későbbiekben cukorbetegséget diagnosztizáljanak nálunk
Forrás: Cukorbetegközpont (www.cukorbetegkozpont.hu)