Csak az érti, mit jelent súlyos, anafilaxia kockázatával járó allergiával élni, aki maga is érintett. Az anafilaxiás betegek számára a szakorvos által felírt adrenalin autoinjektor jelenti az egyetlen lehetőséget, hogy elkerüljék a súlyos következményekkel járó allergiás rohamot. Dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont allergológus, klinikai immunológus szakorvosa foglalja össze a készítmények használatával kapcsolatos legfontosabb gyakorlati tudnivalókat.
Az életmentő adrenalin injekció
Az anafilaxia pillanatokon belül bekövetkező, súlyos allergiás reakció. Az allergén a bőrön keresztül (pl. méh- vagy darázscsípés, nagyon súlyos ételallergia), szájon át (ételallergének, gyógyszerek) és közvetlenül a véráramba juttatva (gyógyszerek) juthat a szervezetbe, bőr, légúti, keringési, idegrendszeri és emésztőrendszeri tüneteket okozva – mondja dr. Mezei Györgyi. Aki még nem élte át, el sem tudja képzelni, milyen érzés azzal szembesülni, hogy valakinek az élete veszélyben van, és egyedül rajtunk múlik, higgadtan és helyesen tudunk-e cselekedni a kritikus pillanatban. Anafilaxia esetén kizárólag az izomba adott adrenalin injekcióval lehet megelőzni az akár halálos kimenetelt. A tünetek időben történő felismerése és az adrenalintartalmú autoinjektor megfelelő alkalmazása elengedhetetlen tehát, ha családunkban vagy környezetünkben súlyos allergiás ember él.
Gyakorlás, gyakorlás, gyakorlás!
Minden előzőleg kivizsgált és anafilaxia rizikós betegnél ott kell lennie 0-24 órában a szükséges gyógyszereket tartalmazó életmentő táskának. Egy súlyos allergiás roham esetén minden másodperc rendkívül értékes, nem lehet hosszasan gondolkodni, hogy mit is kezdjünk az eszközzel. Mint dr. Mezei Györgyi hangsúlyozza, a betegek és hozzátartozók megkapják a szakorvostól a szükséges információkat, és a használat betanítására is sor kerül. Ez a tudás – a gyakorlás és az ismeretek felfrissítésének hiányában – azonban idővel megkophat. A vészhelyzet kiváltotta stressz és kapkodás miatt pedig elképzelhető, hogy helytelenül adják be az injekciót, így az nem tudja kifejteni hatását. Ezt kiküszöbölendő, a betegeknek lehetősége van gyógyszer és tű nélküli tréner/gyakorló toll beszerzésére a gyártótól vagy a szakorvostól, így nem éles helyzetben kell először kipróbálni az eszközt. A beteg környezetében élők (szülők, nagyszülők, gondozók stb.) esetében is fontos a rendszeres gyakorlás! A szakember azt tanácsolja, hogy az érintettek véletlenül se tartsák az oktatóeszközt és a gyógyszert tartalmazó autoinjektort együtt, mert fennáll a veszélye, hogy éles helyzetben véletlenül felcserélik! Segíthet a megkülönböztetésben, hogy az oktatóeszköznek nincs tokja, míg az Epipen egy kemény, átlátszó tokban kerül forgalomba
Így használja az autoinjektort vészhelyzetben!
Az autoinjektor egy egyszer használatos, előre töltött tollban tartalmazza a hatóanyagot oldott formában.
-Fontos, hogy használat előtt ellenőrizzük a hatóanyagtartalmat (ne legyen üres a toll, az oldat ne legyen zavaros), beadás előtt távolítsuk el a védőkupakot (ha kell, akkor mindkettőt), és mindig a comb felső-külső negyedébe adjuk be az injekciót! Szükség esetén könnyű ruházaton át is beadható az adrenalin.
Mire kell figyelni az adrenalin tartalmú autoinjektorok használatakor?
- Epipen
Az Epipen autoinjektor esetében csak egyetlen (kék színű) biztonsági kupakot kell eltávolítanunk. Ezen az eszközön nem találunk külön indítógombot. A tű a narancsszínű végen jön ki, és a narancssárga tűfedő rész combhoz történő érintése jelenti az indítás bekapcsolását.
A következőképp kell eljárni:
- Az Epipen egy átlátszó, kemény hordozótokban kerül forgalomba. Nyissuk ki a tokot, csúsztassuk ki belőle az Epipent, és ellenőrizzük a készítményt!
- Domináns kezünkkel markoljuk meg az eszközt úgy, hogy a kék biztonsági kupak az ég felé nézzen!
- Távolítsuk el a kék biztonsági kupakot a másik kezünkkel úgy, hogy azt egyenesen felfelé húzzuk! Ügyeljünk rá, hogy az Epipen alkalmazása során az autoinjektor narancssárga végét ne nyomjuk meg a beadás előtt a kezünkkel vagy az ujjainkkal!
- Tartsuk az eszközt a comb külső részétől kb. 10 cm távolságra úgy, hogy a narancsszínű hegy a comb felé mutasson, és azzal derékszöget zárjon be!
- Határozott mozdulattal üssük a comb elülső-oldalsó részéhez a narancssárga tűvédőt! Ez aktiválja az oldat bejuttatását (A sikeres beadást egy kattanó hang jelzi.)
- Tartsuk az injekciót a combhoz nyomva kb. 10 másodpercig! Ez idő alatt az autoinjektor tartalma bejut.
- Távolítsuk el az Epipent, és finoman masszírozzuk át a bedörzsölés helyét!
- Hívjuk a mentőt, és maradjunk a beteg mellett!
- Anapen
Az Epipennel ellentétben ennek az autoinjektornak mindkét végén találunk egy-egy kupakot, amit el kell távolítanunk.
Az injekció használatának menete:
- Távolítsuk el a fekete tűvédő kupakot egy erőteljes húzással! Ügyeljünk rá, hogy a fekete tűvédő kupak eltávolítása után ne érintsük meg az autoinjektor tűt tartalmazó végét!
- Ezzel egyidejűleg távolítsuk el a szürke kupakot, ami a piros indítógombot fedi!
- Vegyük domináns kezünkbe az eszközt!
- Tartsuk az Anapen nyitott, tűt tartalmazó részét derékszögben comb küldő oldalához!
- Nyomjuk meg a piros indító gombot, hogy elinduljon az injekció!
- Tartsuk az injekciót a combhoz nyomva kb. 10 másodpercig!
- Távolítsuk el lassan az Anapent, és finoman masszírozzuk át a bedörzsölés helyét!
- Hívjuk a mentőket, és maradjunk a beteg mellett!
- Az anafilaxiás betegeknek egynél több adrenalin autoinjektort ír fel az orvos. Vegyük figyelembe, hogy néha nem elegendő egyetlen adag adrenalin használata! Ha a beadást követően 5 percen belül nem áll be változás a beteg állapotában, akkor adjunk be újabb adagot! – hívja fel a figyelmet dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont szakembere.
Forrás: Allergiaközpont (www.allergiakozpont.hu)