A terheléses vércukormérés nem tartozik a várandóság legkellemesebb eseményei közé, mégis elengedhetetlen a terhességi diabétesz kiszűréséhez. Dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológus, belgyógyász szakorvosa foglalta össze a vizsgálattal kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat.
Mikor kerül sor a kismamák terheléses vércukormérésére?
–A terhességi cukorbetegségnek ritkán vannak tünetei, ezért is fontos szűrni, hiszen a nem gondozott GDM-nek súlyos rövid és hosszú távú szövődményei lehetnek a kismamára és a magzatra nézve is – ismerteti dr. Para Györgyi. Az első trimeszterben már megtörténik az éhomi vércukor ellenőrzése, a 12-16. hét között pedig a magas rizikófaktorral rendelkező édesanyák terheléses vércukormérésére (OGTT-Orális Glukóztolerancia Teszt) is sor kerül. Erre azok esetében lehet szükség, akiknek a kórelőzményében valamilyen szénhidrát anyagcsere-zavar szerepel, vagy az első egyenesági rokonságban előfordult diabétesz. A 35 évnél idősebb vagy 18 évnél fiatalabb nőknél, továbbá a 30 feletti BMI-vel rendelkező várandósoknál is felmerül a GDM kockázata. Ha az előző terhességben 4000 grammnál nagyobb súlyú baba született, szintén nagyobb az édesanyánál a GDM kockázata, ezért ez esetben is korábban szűrünk. Amennyiben a korai szűrés negatív eredménnyel zárul, ismételt szűrésre is sor kerül a 24-28. héten – mondja a szakember, aki hozzáteszi, hogy ebben az időpontban történik meg azoknak a kismamáknak a szűrése is, akiknél nem áll fenn rizikótényező.
Hogy történik a várandósok terheléses vércukorvizsgálata?
A kismama szénhidrát-anyagcsere megítéléséhez a jelenlegi ajánlás szerint a kétpontos cukorterhelés szükséges, azaz a terheléses vizsgálat 0. és 120. percében mért értéket kell figyelembe venni. A NICE kritériumrendszere alapján kidolgozott magyar ajánlás szerint akkor beszélhetünk terhességi vércukorbetegségről, ha az éhomi vércukorérték 5,6 mmol/l feletti, a tesztfolyadék elfogyasztását követően mért kétórás vércukorérték pedig meghaladja a 7,8 mmol/l értéket.
Mivel készüljünk a terheléses vércukormérésre?
A vizsgálathoz 75 g cukrot kell elkeverni, és feloldani 2,5-3 dl vízben. A teszt előtt érdemes a tájékozódni a védőnőtől, hogy hol szerezhetjük be a cukrot. Vannak laborok, ahol ezt biztosítják a kismama számára, de sok esetben magunknak kell megvásárolni a gyógyszertárban az előre kimért cukrot (recept nem szükséges hozzá).
Mire kell figyelniük az OGTT elvégzésekor a várandósoknak?
Amint arra Para doktornő felhívja az érintettek figyelmét, ahhoz, hogy a cukorterhelés során korrekt eredményt kapjunk, fontos, hogy a kismama betartson néhány alapvető szabályt:
- A vizsgálatra egészségesen vegyünk részt, betegen, lázas állapotban ne végeztessünk OGTT-t.
- A terheléses vércukormérésre éhgyomorral (kb. egy 10 órányi koplalást követően) és lehetőleg gyógyszerszedés mentes állapotban kell érkezni.
- A vizsgálatot megelőző napokban a megszokott, normál (legalább napi 150 gramm szénhidrátot tartalmazó) vegyes étrendünket kövessük, és semmiképp ne diétázzunk.
- A vizsgálat előtti napon ne végezzünk megerőltető fizikai tevékenységet, izzasztó edzést sem.
- Az OGTT-re a reggeli órákban kell sort keríteni (általában 7 és 8 óra között).
- A mérést nyugalmi állapotban kell elvégezni: fontos, hogy az érintett kismama a vizsgálat alatt ne sétálgasson, lehetőleg végig maradjon ülve a laborban.
- A vizsgálat két órája alatt nem fogyasztható szénhidrát és nagyobb mennyiségű folyadék sem.
- A tesztfolyadék elkészítésekor ügyeljünk rá, hogy a cukrot oldódásig keverjük, ne maradjon a pohár alján belőle.
- Aki szeretné ellensúlyozni a tömény cukros oldatot, az tehet bele pár csepp citromot (ha bolti citromlevet használunk, ellenőrizzük, hogy ne tartalmazzon hozzáadott cukrot). Ezzel kapcsolatban azonban tájékozódjon a mérést végző labornál, mert vannak helyek, ahol nem engedik a citrom alkalmazását.
- A tesztfolyadékot 5 perc alatt kell elfogyasztani.
–Ha a vizsgálat során terhességi cukorbetegségre derül fény, nem kell megijedni: ez egy alapvetően jól kezelhető állapot. Dietetikus szakember segítségével összeállított és megfelelően kivitelezett diétával, rendszeres mozgással és szükség esetén inzulin alkalmazásával jelentősen mérsékelhetők a GDM szövődményei – hangsúlyozza dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa.
Forrás: Cukorbetegközpont (www.cukorbetegkozpont.hu)