Professzor Dr. Holló Gáborral a Szemészeti Központ vezetőjével és glaukóma specialistájával számos alkalommal beszélgettünk már a zöldhályog (glaukóma) különböző formáiról. A jelen beszélgetés egy speciális formáról, a közepes és nagyfokú rövidlátásban előforduló nyitott csarnokzugú glaukómáról szól. Erre a betegségre, mint majd mindjárt hallani fogjuk, a legtöbb zöldhályogformától eltérő klinikai megjelenés és kissé eltérő kezelés szükséges.
A látás hónapját minden évben megrendezik világszerte, így Magyarországon is. A látás hónapjának kezdetben elsősorban az optikai látásjavítás (szemüveg- és kontaktlencse-viselés) volt a fő témája. Az évek során azonban a látás, elsősorban a látásélesség megőrzésének és javításának figyelemfelhívó hónapja lett. Professzor Dr. Holló Gáborral, a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával a mai alkalommal a 2024. évben is aktuális látásmegőrzéséről és az éleslátást leginkább veszélyeztető betegségekről, valamint ezek korai felismeréséről beszélgettünk.
Előző beszélgetésünkben professzor Dr. Holló Gáborral, a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával részletesen tárgyaltuk azon kötőhártya vérbőségeket, melyek hatékony szemnyomáscsökkentő szemcseppek enyhe, csak kozmetikai jelentőségű velejárói. Akkor megtudtuk, hogy ezen cseppek (például prosztaglandin-analóg szemcseppek) esetében nem szabad a kezelést a betegnek önállóan megszakítani, abbahagyni, hiszen a szempirosság nagyon enyhe, és semmilyen káros hatással nem bír. Vannak azonban olyan esetek, melyekben a szem pirossága sokkal nagyobb, és kellemetlen érzéssel, hunyorgással, fényérzékenységgel jár. Ez esetben egyértelműen szemorvosi konzultáció, illetve a kezelés megszakítása vagy módosítása szükséges a szem egészségének helyreállításához. A mostani beszélgetésben, mely előző beszélgetésünk folytatása, ezekről az állapotokról ejtünk szót.
A glaukóma (zöldhályog) kezeléséről számos alkalommal beszélgettünk már professzor Dr. Holló Gáborral, a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával. A zöldhályog világszerte az egyik leggyakoribb olyan betegség, ami visszafordíthatatlan látásromlást, súlyos esetben látásvesztést okoz. Hazánkban is gyakori, elsősorban a 40 évesnél idősebb népességben. Megbeszéltük már a kezelések számos aspektusát és a diagnosztikát, azonban még nem tértünk ki arra az elvi jelentőségű kérdésre, hogy miért van szükség a sokféle szemcseppes, lézeres és műtéti kezelésre. Miért nem egy vagy két kezeléstípus az, ami mindenkinek egyformán előnyös?
Professzor Dr. Holló Gáborral, a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával több alkalommal beszélgettünk már a nyári és téli szezon utazásaihoz kapcsolódó szemészeti tudnivalókról. Ezek egy része az új környezetben kialakuló új szembetegségekre vonatkozik. Hangsúlyozni kell azonban az angolszász nyelvterületen „drug holiday” néven ismert jelenséget is, ami a krónikus kezelést igénylő szemészeti betegségek kezelésének elmaradását, „szabadságolását” jelenti.
Holló Gábor professzorral, a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával számos alkalommal beszélgettünk már a zöldhályog (glaukóma) jellegzetességeiről, kezelési lehetőségeiről és a hosszú távú kezelésével kapcsolatos világszerte, így Magyarországon is rendszeresen előforduló problémákról. A jelen beszélgetés egy nagyon gyakori, és alapvető jelentőségű kérdést tárgyal: a látás kezelés melletti megtartását glaukómában és ennek viszonyát a kezelés mellett elért szemnyomás nagyságával.
Számos alkalommal beszélgettünk már Prof. Dr. Holló Gáborral, a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával, azon szemészeti betegségekről, melyik vizsgálatában szerepet vagy fontos szerepet kap a látótér vizsgálata. Magára a vizsgálatra azonban még nem tértünk ki, pedig nagy gyakorlati jelentősége van.
Prof. Dr. Holló Gáborral, a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával már számos alkalommal beszélgettünk a hazánkban is népbetegségnek számító zöldhályog (glaukóma) típusairól, kezeléséről és kimeneteléről. A mostani beszélgetés egy speciális kezelési móddal foglalkozik, melyre hazánkban még nincsen széles körben mód, de megfelelő intézményekben már elérhető. Az exfoliatív glaukóma, amely a nyitott csarnokzugú glaukómák egyik hazánkban gyakori típusa, különösen magas szemnyomással járó betegség. Kezelése során sokszor mutatkoznak kezelés-választási, illetve beteg-együttműködési problémák, és célzott, alapos gondozás nélkül az átmeneti, látszólagos kezelési siker ellenére néhány év alatt jelentős, vissza nem fordítható állapotromlás alakulhat ki. Hogy e tekintetben korszerű ismeretekkel láthassuk el az érdeklődőket, érdemes összefoglalni magát a betegséget és ellátásának korszerű módozatait.
A glaukóma világhét (World Glaucoma Week) 2024-ben március 10. és 16. között kerül megrendezésre világszerte. Ebből az alkalomból Prof. Dr. Holló Gáborral beszélgettünk, aki nem csupán a Szemészeti Központ vezetője, glaukóma specialistája, hanem hosszú évtizedeken keresztül az Európai Glaukóma Társaság vezető tisztségviselője volt, és jelenleg is a nagy európai társaság egyik aktív vezetőségi tagja. A mai beszélgetésünk a zöldhályog (glaukóma) általános vonásait és a glaukóma világhét fő céljait: a korai diagnosztikát és a panaszmentes személyek szűrését célozza meg.
Holló Gábor professzorral, a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával korábban több alkalommal is beszélgettünk a szemmozgás zavarokhoz kapcsolódó szemészeti panaszokról és tünetekről. A jelen alkalommal néhány alapfogalom áttekintését végezzük el.
Kétrészes beszélgetésünkben Prof. Dr. Holló Gábor, a Szemészeti Központ vezetője, glaukóma specialistája arról számol be, hogy számos olyan szemészeti betegség létezik, mely egészében vagy alapját tekintve örökletes (genetikai eltérésen alapuló) hiba révén jön létre.
Természetesen a szemben – mondják a hozzá nem értők. A kérdés azonban lényegesen bonyolultabb, mintsem elsőre gondolnánk, és semmiképp sem egyszerűsíthető le a megfelelő szemüveg felírására és ezzel a látás rendezésére. Professzor Dr. Holló Gáborral, a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával számos szembetegségről beszélgettünk az elmúlt időszakban. A mai alkalommal az anatómiai alapok áttekintése révén az egyes fontos betegségcsoportok látásra gyakorolt hatását vizsgáljuk meg.
Nemsokára itt van Szilveszter napja, az önfeledt évbúcsúztatás ideje. A szilveszteri mulatsághoz azonban erősen kapcsolódnak a sérülések, így a szemet érintő sérülések is. Professzor Dr. Holló Gáborral, a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistával most, a szilveszteri szórakozás apropóján a tompa szemsérülések hosszú távú következményeiről váltunk néhány szót.
A hazánkban is különösen gyakori, hosszú időtartamra szóló és tartós gondozást igénylő cukorbetegségről már számos alkalommal beszélgettünk Professzor Dr. Holló Gáborral, a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával. A mostani alkalommal a professzor összefoglalja a laikusok számára fontos azon vonatkozásokat, melyek tartósan biztosíthatják a jó látást cukorbetegségben és megelőzhetik a vissza nem fordítható súlyos látásromlást vagy a látás teljes elvesztését.
Professzor Dr. Holló Gáborral, a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával már több alkalommal beszélgettünk a színlátásról, annak zavarairól és klinikai vizsgálatáról. Ezen beszélgetések során részleteztük a színlátás zavarok kialakulását és vizsgálati módszereit, azonban egy, a gyakorlatban rendszeresen felmerülő kérdésről még nem beszéltünk: hogyan élik meg a betegek a színlátás zavart, illetve az azzal kapcsolatos munkaalkalmassági nehézségeket?
Noha mind a zöldhályog mind a szürkehályog elnevezésű szembetegségről sokan hallottak, csak kevesen vannak, akik tisztában vannak a kettő közti különbséggel. Mindkettő gyakori szembetegség, mindkettő jellemzően az életkor előrehaladásával válik nagy jelentőségűvé, és mindkettőnek hasonlóan hangzik a magyar neve, sőt gyakran egyazon szemen is kialakulhatnak. A két állapot és kezelésük, valamint a látásra és az életminőségre gyakorolt hatásuk azonban gyökeresen különbözik. Prof. Dr. Holló Gábor, a Szemészeti Központ szemész szakorvosa és glaukóma specialistája a két betegség főbb jellemzőit összehasonlításban mutatja be.
Sokan tapasztalják a látás átmeneti, néhány perces, néhány órás elhomályosodást, ami időnként visszatér, és különösebb kezelés nélkül elmúlik. Ilyen esetben mindig gondolni kell a vérnyomás hirtelen változására, ami lehet mind jelentős emelkedés, mind jelentős csökkenés. Betegként nem könnyű a romló könnytermelés vagy a szem túlzott igénybevétele miatt jelentkező, egyszerű szemcsepp kezelést igénylő, néhány perces homályos látást elkülöníteni az élettartam és életminőség tekintetében meghatározó jelentőségű vérnyomás problémák okozta homályos látástól. Ezért fontos, hogy tudjuk, mikor célszerű szemészeti kivizsgálást kezdeményeznünk átmeneti homályos látás esetén. A magasvérnyomással összefüggő, az azt jelző szemfenéki elváltozásokról és a szemészeti kivizsgálásról Prof. Dr. Holló Gábort, a Szemészeti Központ szemorvosát, glaukóma specialistáját kérdeztük.
Egyetlen szervünk sem képes olyan jól látható élethű képet adni vénáink és artériáink állapotáról, mint a szemünk. Dr. Csobay Ildikó, a Szemészeti Központ szakorvosa szerint a magas vérnyomás első jeleit néhány esetben a szemfenéki vizsgálattal fedezik fel.